Dietetyką zajmuję się już od prawie dwudziestu lat. Z prośbą o to, aby dobrać dla nich odpowiednie menu, zwracają się do mnie zarówno osoby z różnymi przypadłościami, jak i te, które pragną po prostu zadbać o swój wygląd zewnętrzny. Kuracja konstruowana jest na podstawie informacji na temat trybu życia pacjenta oraz jego preferencji żywieniowych. Zawsze jednak uwzględnia się element ruchowy. W różnym stopniu natężenia, ale sport w życiu człowieka jest rzeczą nieodzowną, stąd właśnie takie zalecenia. Cudowna dieta na wszystko nie istnieje. W każdy nasz cel należy się zaangażować. Zdrowie jest priorytetem nie mającym drogi na skróty. Mimo to, zarówno dieta, jak i odpowiednie zaangażowanie w zajęcia ruchowe, traktowane jako rozrywkę, a nie obowiązek skutkują satysfakcją ze swoich działań.

Zdrowy duch sportu

warzywa są zdroweTo, że nie rozdaje się na lewo i prawo recept na „dietę cud”, jest bardzo mocno uzasadnione: taka dieta nie istnieje. Jadłospis ustalany wspólnie z pacjentem, jest tylko jednym z elementów zdrowego trybu życia. Ma on pomóc osiągnąć i utrzymać optymalną wagę ciała, nie powodując uszczerbków na zdrowiu. Drugim z nich, jest oczywiście aktywność fizyczna. Każdy, powinien znaleźć w swoim dniu, tygodniu, czy miesiącu taką lukę, która będzie wystarczająca dla sportu. Wielu specjalistów uważa, że ruch to zdrowie i również tę zasadę stosuje, więc porady te nie są bezpodstawne. Rodzaj aktywności odpowiednio dobranej pod kątem diety, trybu życia i możliwości pacjenta nie będzie dla niego wyzwaniem nie do spełnienia. O tym dlaczego sport to zdrowie, powinniśmy pamiętać zawsze i znać podstawowe metody osiągnięcia najlepszych jego efektów. Poniżej w skrócie zostało przedstawione pojęcie tłumaczące dlaczego sport to zdrowie, opierające się na kilku podstawowych faktach.

Z jakiego powodu warto wybrać się na ćwiczenia?

starania o ciążęWielu uważa, że ruch jest dla osób, które już są wygimnastykowane. Otóż nie: te osoby osiągnęły takie efekty, właśnie przez to, że ćwiczyły. Również nie jest prawdą to, że sport to hobby tylko dla kulturystów. Można oczywiście za jego pomocą poprawić sobie sylwetkę, ale jest to tzw. „efekt uboczny”. Sport a zdrowie to nie są zjawiska, które dzieli głęboka przepaść. Odpowiedzią na pytanie dlaczego warto uprawiać sport, nie jest: „bo tak”. Przynosi on wiele korzyści, a właściwie każda jego dziedzina inne. Możemy wybrać coś dla siebie, zależnie od tego, czego potrzebujemy najbardziej. Jazda na rowerze pomaga zapobiegać miażdżycy, dba o dobry poziom cholesterolu i zwiększa pojemność płuc, przez co jest idealnym rozwiązaniem dla osób posiadających problemy sercowe.

bieganie wzmacnia klatkę piersiowąWybierając bieganie ograniczamy możliwość wystąpienia choroby wieńcowej. Inne kategorie sportowe np. wspinaczka, czy taniec, pomagają szlifować elastyczność i koordynację ruchową. Rekreacja wpływa na człowieka nie tylko cieleśnie, ale i duchowo. W czasie wysiłku fizycznego wytwarzane są w mózgu endorfiny, tzw. hormon szczęścia. Wpływa on na poprawę stanu emocjonalnego, odstresowuje, przeciwdziała depresji oraz łagodzi napięcie mięśni. Decydując się na sporty grupowe, podnosimy swoje zdolności komunikacyjne, oraz umiejętności pracy w grupie. To tylko niektóre z dowodów przeczących temu, że aktywność fizyczna a zdrowie, nie mają wiele wspólnego. Jako specjalista w dziedzinie zdrowia, uważam, że warto się zainteresować ww. przykładami.

Podsumowanie

ćwiczenia z ciężarkamiDobre odżywianie jest bardzo ważne. Mówię to, jako lekarz. Ale już od lat badania naukowe dowodzą temu, że osoby, które prowadzą aktywny tryb życia cieszą się lepszym zdrowiem, wyglądem, a nawet wiekiem. Najlepiej jest łączyć obie te rzeczy. To jest o wiele bardziej potrzebne organizmowi, niż wszelkiego rodzaju odżywki czy suplementy. Wyobrażenie młodych ludzi o pięknej sylwetce często jest błędne, i bardzo szybko się zmienia, a sposoby, na które (coraz częściej niestety) się decydują, aby osiągnąć swój cel, na dłuższą metę nie są zbyt przyjazne organizmowi człowieka. Co więcej, zbyt długo i nieumiejętnie stosowane mogą znacznie pogorszyć jego stan. Zdarza się, że nieodwracalnie. Sport, nie jest rozwiązaniem przynoszącym natychmiastowe skutki, ale odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb oraz uprawiany rozsądnie i z umiarem, z czasem przyniesie widoczne, a przede wszystkim odczuwalne skutki.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder