Po polskich drogach jeździ coraz więcej jednośladów. Można napotkać osoby na elektrycznych deskorolkach lub hulajnogach, a także niepełnosprawnych poruszających się na skuterach elektrycznych. Co prawda, nie jest to jednoślad, jednak jego obecność również jest dostrzegana i warto wiedzieć, gdzie może poruszać się swoim skuterem kierowca. Nie ma wyspecjalizowanej ustawy regulującej poruszanie się elektrycznych skuterów lub wózków.

Pojazdy dla niepełnosprawnych zasilane energią elektryczną

elektryczne pojazdy dla niepełnosprawnychW sytuacji, gdy niepełnosprawny ma swój wymarzony pojazd musi nauczyć się z niego korzystać. Tak jak każdy kierowca musi czuć maszynę i wiedzieć jakie są jej gabaryty, jak ją obsługiwać i w razie sytuacji zagrażającej wypadkiem – jak zatrzymać swój skuter. Elektryczne pojazdy dla niepełnosprawnych mają wiele odblasków i świateł chroniących ich przed zderzeniem się z przechodniem lub innym pojazdem. Mimo to ważna jest rozwaga i zdrowy rozsądek podczas dodawania gazu i hamowania. Jeżeli chodnik jest pusty można spokojnie jeździć po nim i cieszyć się jazdą. W przypadku zatłoczonych ulic warto poruszać się po chodniku jego prawą stroną i uważać na dzieci oraz wyjeżdżające samochody z bram i parkingów. W przypadku jazdy pojazdem elektrycznym po ścieżce rowerowej można liczyć na mandat lub upomnienie od stróżów prawa. Wszystko to przez to, że nie można poruszać się po miejscu wyznaczonym dla rowerów innymi pojazdami niż ten jednoślad.

elektryczny skuterWszystko przez znacznie prędkości, jakie osiągają rowerzyście i możliwość kolizji z pieszym lub skuterem elektrycznym. Jeżeli któryś z ograniczonych ruchowo będzie chciał jechać prawą stroną drogi publicznej może to zrobić. Elektryczny skuter jest dopuszczony do ruchu, ale należy pamiętać, by mieć włączone światła i odpowiednio sygnalizować swoje manewry. W tym celu trzeba mieć zamontowane i sprawne światła oraz kierunkowskazy. Elektryczne pojazdy dla niepełnosprawnych nie zwalniają z obowiązku wstrzemięźliwości przed spożywaniem alkoholu oraz używaniem telefonu w trakcie jazdy. Kierowca skutera elektrycznego nie może być rozkojarzony bo prowadzi pojazd wśród innych uczestników ruch i musi zapewnić sobie oraz pozostałym kierowcom bezpieczną drogę.

Jeżeli kiedykolwiek ktoś zauważy, że tuż przed nim jedzie osoba niepełnosprawna na elektrycznym wózku niech będzie dla niej wyrozumiały. Może się wydawać, że jedzie zbyt wolno, ale tylko taką prędkość może osiągnąć, a nie chce być całkowicie wyłączona z ruchu drogowego. Elektryczne pojazdy dla niepełnosprawnych dają szansę na ułatwienie życia poszkodowanym przez los i pomagają w dalszym radzeniu sobie z niepełnosprawnością.

Kategorie: Zdrowie

0 Komentarzy

Dodaj komentarz