Po suplementy często sięgają osoby, które pragną w szybkim tempie pozbyć się swoich kilogramów. Ulegając wpływom reklamy, dokonują zakupu tego produktu, którego PR spodobał im się najbardziej. Rzadko jednak zdają sobie sprawę z konsekwencji swojego wyboru. Czy tabletki na odchudzanie, to naprawdę taka prosta sprawa?

Uszczuplony skład opakowania

Suplementy na odchudzanie składają się z wielu składników, które od wewnątrz oddziałują na nasz organizm. W większości z nich skład jest do siebie bardzo zbliżony. Znajduje się w nich inulina- substancja zbliżona do błonnika, jest ona oporna na trawienie. Wprowadzona do organizmu, pod wpływem wilgoci pęcznieje i dłużej utrzymuje w organizmie uczucie sytości. W naturalnych warunkach znaleźć ją można np. w bananach, czosnku czy szparagach. Niezastąpione są również pektyny roślinne. Najczęściej wykorzystywane są te na bazie octu jabłkowego i ananasa. Regulują one pracę jelit, oraz dostarczają witaminę E (wspomaga ona układ krwionośny, chroni przed wolnymi rodnikami). Działają jednak na tej samej zasadzie co inulina: pobierają duże ilości wody z organizmu, którą trzeba cały czas uzupełniać.

Tabletki na odchudzanie posiadają w swoim składzie również chrom. Chrom trójwartościowy pod wpływem reakcji organizmu, jest w stanie wstrzymać apetyt na słodycze, a także ustabilizować poziom glukozy we krwi. Każda kapsułka posiada również w sobie wyciąg z rośliny madar. Jest to pewien rodzaj hakera: zwiększa on wydzielanie hormonów, przekazujących ośrodkowi głodu wiadomość o tym, że organizm jest nasycony, a mózg przyjmuje ją, jako prawdziwą. Kolejnym składnikiem jest bromelina. Wspomaga ona między innymi rozkład białek w jelicie cienkim. W ananasach występuje aż pięć enzymów bromeliny. Pozostają również antyoksydanty na bazie wyciągów herbacianych: polifenole (znajdują się w liściach zielonej herbaty) oraz flawonoidy (zawarte w czerwonej herbacie typu Pu-Erh), wpływają na odchudzanie i zmiany nowotworowe oraz wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej dzięki zawartości kofeiny i katechiny.

Skutecznie, niech znaczy bezpiecznie

Wyróżnia się trzy rodzaje suplementów: hamujące łaknienie (przewidziane dla osób o słabej woli), wspomagające spalanie tłuszczu (dla osób prowadzących aktywny tryb życia), oraz blokujące wchłanianie tłuszczów (zalecane na początek diety odchudzającej, dla osób, które źle znoszą zmiany żywieniowe). Każda grupa posiada wymienione elementy bazowe, oraz substancje dodatkowe dedykowane dla swojej specjalności. Suplementy diety, jak sama nazwa wskazuje to jednak tylko jej uzupełnienie: jest to wsparcie dla naszego organizmu i dla nas, jeżeli ciężko nam sprostać wszystkim wymogom odchudzania. Nie jest to złoty środek, który jest w stanie zastąpić pozostałe czynności. Jest to wspomaganie odchudzania tabletki, nie wiadomo jak dobre, nie będą w stanie zniwelować naszej tkanki tłuszczowej bez naszej pomocy. Osiągnąć to możemy jedynie ćwiczeniami i odpowiednio zbilansowaną dietą. Jednak przy wyborze suplementu należy sugerować się również głębszymi aspektami zdrowotnymi niż tylko zawartość witamin. Najlepiej podczas konsultacji z lekarzem lub dietetykiem dobrać odpowiednie bezpieczne tabletki odchudzające.

Czasami zdarza się, że pacjent jest uczulony na któryś ze składników zawartych w suplemencie, lub przyjmowane przez niego leki (np. nadciśnienie, arytmia, nieżyt żołądka). Może się również okazać, że skuteczny suplement diety na odchudzanie, który wydawał się nam idealny sprowadza na nas nieszczęścia. W przypadku długiego stosowania suplementu: nieodwracalne. Mamy tu na myśli zawartość sibutraminy. Jest to substancja, która zdaje się w sposób wymarzony wpływać na nasz układ trawienia: jemy mniej, nie odczuwamy głodu, natomiast tracimy nasze kilfogramy. Jednak stosowanie farmaceutyków z jej zawartością mogą przynieść takie skutki uboczne jak: zaburzenie rytmu serca, nadpobudliwość, a w skrajnych przypadkach nawet toksyczne uszkodzenie wątroby czy wady serca.

W posiłkowaniu się suplementami w naszej diecie nie ma nic złego. Często uzupełnienie pewnych składników mineralnych jak np. żelazo, kwas foliowy, omega 3, wapń czy magnez wpływa korzystnie na nasz organizm. Jednak wszystko należy stosować z umiarem. Bezpieczne tabletki odchudzające to tylko te, które może dla nas dobrać specjalista. Nie róbmy tego na własną rękę: w końcu chodzi o nasze zdrowie.

Kategorie: Ciekawostki

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder