W momencie, gdy zauważa się u siebie problemy, z którymi nie jest się w stanie poradzić samemu, człowiek zastanawia się, do jakiego specjalisty najlepiej się wybrać po pomoc. Wszystko to zależy od tego, z jakimi problemami przyszło się zmierzyć.

Kiedy udać się na terapię?

bólCoraz częściej społeczeństwo korzysta z terapii behawioralnej. Nie każdy jeszcze wie, na czym polega i kiedy można z niej skorzystać, jednak warto jest zastanowić się nad właśnie takim rozwiązaniem. Czym jest taka terapia? Polega ona przede wszystkim na uświadomieniu człowiekowi, że myśli, uczucia i zachowania człowieka wpływają na siebie bardzo często, tworząc niewłaściwe wzorce zachowań. Takie wzorce można zauważyć u kogoś innego i je przejąć lub po prostu wyćwiczyć w sobie pewne zachowania, które się powtarza – niejednokrotnie rani się przy tym innych lub stwarza się problemy samemu sobie. Na przykład osoby, które są pesymistami, zawsze na wszystko będą nastawione na „nie”. Terapia behawioralna Łódź jest skuteczna w leczeniu lęku i depresji. Dlatego bardzo często wykorzystywana jest w momencie, gdy człowiek ma fobie, napady lęków czy nerwic, a także podczas bulimii, zaburzeń kompulsywno-obsesyjnych, stresu pourazowego, a także schizofrenii.

zachowanieJak długo trwa taka terapia? Stosunkowo krótko w porównaniu do innych terapii, które trwają nawet kilka lat – terapia behawioralna stosowana jest przez około pół roku. Najczęściej spotkania odbywają się dwa razy w tygodniu i trwają po 30-60 minut, należy pamiętać, że nie jest to jednak regułą i każdy przypadek jest indywidualny. Terapia behawioralna to przede wszystkim patrzenie na to, co się dzieje w danym momencie i jak ma wyglądać przyszłość. Leczenie ma na celu wypracować u pacjenta samokontrolę niepożądanych zachowań. Na przykład w momencie, gdy na stres człowiek reaguje nadmiernym objadaniem się, co później skutkuje wymiotami i złym samopoczuciem – chory ma sam zrozumieć, jakie są skutki danego postępowania i potrafić się powstrzymać przed robieniem tego. Dlaczego tak wiele pacjentów korzysta z takiej terapii? Decydują się na nią, ponieważ jest bardzo skuteczna i pomogła już wielu osobom. Jest to sprawdzone leczenie, które pozwala wrócić do normalnego funkcjonowania zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

W momencie, gdy zauważy się u siebie pewne zachowania, które nie powinny się zdarzać lub są trudnieniem nie tylko dla samego chorego, ale też jego najbliższego otoczenia warto porozmawiać ze specjalistami, którzy mają wiedzę w zakresie terapii behawioralnej. Nie należy zamykać się w sobie z własnymi problemami, ponieważ nie przyniesie to niczego dobrego.

Kategorie: Zdrowie

0 Komentarzy

Dodaj komentarz