Żylaki to całkiem powszechna przypadłość – szczególnie wśród kobiet. Wbrew pozorom problem ten nie jest wyłącznie estetyczny, lecz przede wszystkim zdrowotny, niosący za sobą szereg nieprzyjemnych dolegliwości, mających wpływ na codzienne funkcjonowanie. Uczucie ciężkości, obrzęki, ból – to tylko niektóre z typowych objawów towarzyszących żylakom. Do ich powstawania przyczyniają się zaburzenia krążenia – w tym nieprawidłowości w odpływie krwi z kończyn dolnych.

Wpływ rajstop na zdrowie

rajstopyWpływ na tę chorobę ma kilka czynników, a tym samym także sposobów na ich leczenie oraz hamowanie postępu choroby. Jedną z metod jest stosowanie kompresjoterapii. Kompresjoterapia polega na uciskaniu nóg w miejscach objętych zmianami chorobowymi lub w celach profilaktycznych, zapobiegających powstawaniu żylaków. Zarówno profilaktyka, jak i leczenie żylaków jest procesem złożonym i długotrwałym. W zależności od stopnia zaawansowania choroby stosowana może być farmakoterapia, zmiany stylu życia, czyli głównie diety oraz aktywności fizycznej, a w cięższych przypadkach także zabiegi i operacje. W ramach profilaktyki, a także jako formę wsparcia pozostałych metod leczenia zalecane jest stosowanie rajstop, pończoch lub podkolanówek uciskowych. Rajstopy przeciwżylakowe są wyrobami medycznymi o sprawdzonej i udowodnionej skuteczności. Mają za zadanie pobudzić krążenie poprzez wywieranie odpowiedniego ucisku na nogi, oraz ustabilizować osłabione żyły i naczynia krwionośne, zapobiegając tym samym występowaniu nieprzyjemnych dolegliwości bólowych oraz obrzęków.

rajstopyDzięki temu można także zapobiec osłabieniu ścian w żyłach oraz ochronić je przed utratą elastyczności. Dzięki zastosowaniu odzieży kompresyjnej w naczyniach krwionośnych nie zachodzą niepożądane zmiany, mające wpływ na codzienne życie i funkcjonowanie. W sklepach dostępne są rajstopy o różnym stopniu kompresji – im jest on wyższy, tym bardziej rajstopy uciskają nogę. Najniższy, profilaktyczny stopień stosowany jest w celach zapobiegawczych i przeznaczony jest dla kobiet w ciąży, osób obciążonych genetycznie, a także osobom przebywającym przez wiele godzin w pozycji stojącej lub siedzącej. Kolejne stopnie kompresji (od I do III) dobierane są w zależności od potrzeb i zaawansowania choroby przez specjalistę. Stopień kompresji w rajstopach, a także innych wyrobach uciskowych powinien być dostosowany do stopnia zaawansowania choroby, a także indywidualnych potrzeb pacjenta.

Na powstawanie żylaków wpływ ma wiele czynników – poza stosowaniem odzieży kompresyjnej warto także zadbać o zdrowe żywienie oraz odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia.

Kategorie: Zdrowie

0 Komentarzy

Dodaj komentarz