Problem uzależnień jest coraz większy, ponieważ dostępność substancji uzależniających jest łatwiejsza niż kiedyś, mimo że w Polsce są one zabronione. Osoby, które zażywają lub posiadają je przy sobie, są srogo karane, jednak nie zmniejsza to ilości osób, które sięgają po narkotyki.

Jak pomoże nam prywatny ośrodek leczenia uzależnień?

leczenie uzależnieńUzależniają się zarówno osoby młode, jak i starsze, wykształcone i te, którym w życiu nie ułożyło się najlepiej. Ani stanowisko, ani wiek nie ma tutaj znaczenia, ponieważ w sidła uzależnień może wpaść każdy, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Najtrudniejsze jest przyznanie się przed samym sobą, że jest się chorym, ponieważ uzależnienie jest klasyfikowane jako choroba. Na szczęście istnieje prywatny ośrodek leczenia uzależnień, który nie pozostawia chorych z problemem. Bardzo często zdarza się tak, że od narkotyków uzależniają się młode osoby. Powody tego są różne – mogą nie radzić sobie z nauką, czują się niekochani przez rodziców, mają problemy z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami czy po prostu ciekawość. Każdy ma swój powód, przez który decyduje się zażyć narkotyk. Jak rodzic może rozpoznać, że jego dziecko jest pod wpływem środków odurzających? Najważniejsza jest obserwacja i poświecenie czasu swoim pociechom.

leczenie uzależnieńFizycznymi czynnikami, jakie można zaobserwować to między innymi: powiększone lub zmniejszone źrenice (w zależności od zażytego narkotyku); przekrwione oczy; zmienny apetyt, a co się z tym wiąże utrata lub przyrost masy; mogą wystąpić częste krwotoki z nosa lub ataki padaczki; koordynacja ruchowa zostaje zaburzona. Czynnikami psychologicznymi mogą być nagłe zmiany nastroju – od radości po złość, agresję czy smutek; pojawienie się paranoi czy niemożliwość skoncentrowania się. Co jeszcze powinno zwrócić uwagę rodziców? Brak pieniędzy u dziecka, mogą zdarzać się kradzieże lub pożyczanie u osób z rodziny drobnych kwot, które mogą robić się coraz większe – narkotyki są drogie, więc dziecko w wieku szkolnym, które się uzależniło, a nie pracuje, stara się zdobyć pieniądze w każdy możliwy sposób, byłe zaspokoić swoje potrzeby. Mogą zacząć spływać skargi od nauczycieli, że dziecko nie zachowuje się tak, jak powinno, czyli jest rozdrażnione i agresywne. Jest wiele czynników, które powinny dać rodzicom do zrozumienia, że z dzieckiem dzieje się coś nieodpowiedniego.

Najważniejsze jest szybkie zaobserwowanie problemu i działanie. Przede wszystkim rozmowa i wybranie odpowiedniego ośrodka. Niestety bardzo często uzależnieni obiecują poprawę, przysięgają, że nie muszą wcale zażywać środków odurzających i poradzą sobie same z tym. Jednak nie jest tak i należy oddać je na odpowiednie leczenie dla ich dobra.

Kategorie: Zdrowie

0 Komentarzy

Dodaj komentarz