Ślepota barw, potocznie zwana daltonizmem jest wadą wzroku, w wyniku której oko nie rozpoznaje koloru zielonego oraz nie potrafi odróżnić czerwonego, żółtego i pomarańczowego. Najpowszechniejszą przyczyną choroby jest uwarunkowanie genetyczne, może jednak wiązać się z urazami lub chorobami oczu takimi, jak jaskra, zaćma czy retinopatia cukrzycowa.

Czy daltonista może ujrzeć kolory?

okulary dla daltonistówDo niedawna daltoniści nie mieli możliwości ujrzenia świata oczami ludzi niedotkniętych ślepotą barw, jednak w 2010 r. miał miejsce pewien przełom. Amerykański naukowiec – Don Mc Pherson – stworzył okulary dla chirurgów, których zadaniem było chronienie wzroku przed promieniowaniem laserów i różnicowanie widzenia ludzkich tkanek. Pożyczył je swojemu przyjacielowi i okazało się, że mężczyzna będący od urodzenia daltonistą zaczął inaczej widzieć kolory. Najlepsze okulary dla daltonistów posiadają filtr, który ogranicza biologiczne anomalie poprzez osłabienie lub zatrzymywanie pewnych zakresów fal świetlnych. Dzięki temu nasycenie barw zostaje przywrócone do właściwego spektrum. Okulary sprawią, że widziane barwy staną się jaskrawsze i zniknie problem z ich odróżnianiem.

okulary dla daltonistówAby wybrać najlepsze okulary dla daltonistów, należy zwrócić uwagę na moc filtra. Mocniejszy filtr lepiej odseparowuje barwę czerwoną od zielonej, co ułatwia ich odróżnianie. Najlepsze okulary dla daltonistów to również takie, które są dostosowane do warunków panujących w otoczeniu osoby cierpiącej na ślepotę barw. Do użytku w pomieszczeniach najlepiej się sprawdzi filtr o sile 1, zaś na otwartej przestrzeni i przy dużym nasłonecznieniu – filtr o mocy 4. Trzeba jednak pamiętać o tym, że okulary dla daltonistów nie leczą ślepoty barw, lecz pozwalają ujrzeć otaczający świat w nowy sposób. Dotknięci ślepotą barw częściej są narażeni na wypadki komunikacyjne, dlatego że nie odróżniają kolorów. Ponadto część daltonistów musiała porzucić swoje marzenia dotyczące pracy. Pełne odróżnianie barw jest obligatoryjne w takich zawodach, jak: maszynista, kierowca kategorii C czy grafik komputerowy. Zakup okularów dla daltonistów nie stanowi większego problemu.

Najpierw należy się umówić na wizytę u okulisty lub w salonie optycznym, aby wykonać test. Zazwyczaj trwa on około pół godziny i wykorzystuje się do tego atlas z kolorowymi obrazkami. Następnie można zamówić okulary. Warto pamiętać, aby były one wygodne w użyciu. Dzięki specjalnym okularom daltoniści mogą już ujrzeć świat, który do tej pory nie był dla nich dostępny.

Kategorie: Zdrowie

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder