Informacje i porady zdrowotne dotyczące ćwiczeń zasypują nas na każdym kroku. I słusznie: o zdrowie trzeba dbać. Rodzajów ćwiczeń jest wiele i najbardziej aprobowane są te odbywające się pod czujnym okiem trenera. Co jednak mają poradzić osoby, którym czas lub zdrowie nie pozwala dotarcie do siłowni? Czy ze względu na ograniczenia, na które często nie mają większego wpływu, skazani są na treningowe zapomnienie?

Dla każdego coś dobrego

Nigdy nie należy obstawać przy twierdzeniu, że siłownia to jedyne miejsce przeznaczone do zdrowego spalania kalorii i kształtowania sylwetki. Ale założenie, że nasze mieszkanie jest nieodpowiednim miejscem do treningów również błędem. Wiele osób nie może sobie pozwolić na ćwiczenia pod okiem specjalisty, inni po prostu tego nie chcą, ale oba te typy łączy chęć zadbania o swoją formę.

Najłatwiejszym sposobem na skuteczne treningi w domu jest regularność. Nie muszą być one zbyt zaawansowane, jeśli tylko będziemy systematyczni w naszym postanowieniu. W ich przypadku nie musimy się długo zastanawiać jaki sprzęt do ćwiczeń w domu będzie najlepszy, ponieważ oprócz maty, lateksowych gum czy ciężarków nie potrzebują skomplikowanych zestawień treningowych. Nadadzą się idealnie do podstawowych ćwiczeń, tj. wykrok, brzuszki czy nożyce.

Osoby bardziej żywiołowe z pewnością zainteresują takie akcesoria do ćwiczeń jak skakanka czy stepper (prosty, skrętny lub z linkami). Nie tylko wzmacniają one mięśnie łydek, ale również kształtują uda i pośladki. Dodatkowo, nasz symulator schodów świetnie sprawdzi się podczas ujędrniania mięśni brzucha i zwalczaniu kłopotliwej „oponki”. Nie możemy zapomnieć również o piłce treningowej.

Nie mamy tu na myśli żadnej z powszechnie znanych sportowych typów piłek. Zainteresowaliśmy się piłką do ćwiczeń- nie tylko pomaga zachować odpowiedni balans ciała, ale i kształtuje mięśnie. Dzięki możliwości wzmocnienia mięśni wykorzystywana jest również jako element treningowy podczas rehabilitacji. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: piłka świetnie spełnia wymogi relaksacyjne: użytkując ją łączymy ćwiczenia z medytacją.

Ciężki sprzęt, ciężki trening

Można powiedzieć, że rozpoczęliśmy nasz artykuł wymieniając lekki sprzęt fitness do domu. Czas jednak wytoczyć ciężkie działa. Dosłownie. Chociaż treningi domowe różnią się znacznie od tych prowadzonych na siłowni i niektóre z ćwiczeń są wręcz niewykonalne na ograniczonej powierzchni mieszkania, nikt nie zastrzegł sobie praw do tego, aby wykorzystać niektóre większe sprzęty, które jednak normy domowego zacisza spełniają. Jednym z często wybieranych przyrządów do ćwiczeń zdobiącym naszą domową salę treningową jest oczywiście rozsławiona bieżnia. Jest to opcja przeznaczona przede wszystkim dla amatorów biegu, ale z zastrzeżeniem co do niesprzyjających warunków pogodowych.

Bieżnia rozwiązuje oba te problemy. Równie często sięgamy po takie urządzenia do ćwiczeń w domu jak rowerek czy orbitrek. Samego rowerka nie trzeba nikomu przedstawiać, nie ma potrzeby również wyjaśniać zasady jego działania. Wspomnimy jednak, że występuje on w kilku modelach: poziomych, w przypadku którego ćwiczenia odbywają się w pozycji pół leżącej, tradycyjnej (pionowej) oraz spinningowym, gdzie ciało pochylone jest maksymalnie do przodu.

Sprzęt do ćwiczeń tego typu wzmacnia zwłaszcza kończyny dolne oraz mięśnie brzucha. Skutecznie spala też tkankę tłuszczową. Na orbitrek natomiast decydują się osoby, którym zależy na treningu ogólnym.

Przyrząd ten jednocześnie kształtuje mięśnie ramion i nóg, a dodatkowo rzeźbią mięśnie talii. Najlepiej wybierać przyrządy, w przypadku których obciążenie może być regulowane. Dodatkowym plusem będzie również program ćwiczeń i funkcja mierzenia tętna zaprogramowana w wybranym sprzęcie sportowym.

Podsumowanie

Urządzenia do ćwiczeń są zróżnicowane jakościowo i cenowo. Zakup najdroższego modelu nie jest wymogiem, równie dobry sprzęt może kosztować znacznie mniej. Warto mieć jednak dokładnie przemyśleć zakup i nie ulegać tzw. „promocjom ostatniej szansy”. Sprzęt sportowy, który wybierzemy możemy zakupić zarówno w dedykowanym sklepie sportowym stacjonarnie lub za pośrednictwem strony internetowej.


Dodaj komentarz