Zapewnienie komfortu i wygody pacjenta, który ze względu na poważną lub przewlekłą chorobę wymaga długoterminowej opieki i większość czasu spędza w łóżku, jest niezwykle istotne – także w warunkach domowych.

Jak pomóc przewlekle choremu?

łóżko ortopedyczneKonieczny może okazać się zakup specjalistycznego łózka rehabilitacyjnego lub ortopedycznego, które pozwoli przyjąć wygodną pozycję, odciąży kręgosłup i stawy, a także zapewni odpowiednią ochronę przed odleżynami i innymi problemami zdrowotnymi spowodowanymi długotrwałym leżeniem. Bardzo istotne jest wybranie łózka o jak najlepszych parametrach technicznych dobranych do potrzeb pacjenta. Dla osób przewlekle chorych, spędzających zdecydowaną większość czasu w pozycji leżącej dobrym wyborem mogą być łóżka z elektryczną regulacją poszczególnych segmentów, w tym wysokości leża, oparcia, czy nóg. Możliwi to samodzielne ustawienie wygodnej pozycji przez pacjenta, bez konieczności wzywania opiekuna. Dodatkowe drabinki lub wysięgnik pomogą osobie chorej podczas siadania, czy wstawania. W przypadku pacjentów o bardziej zaawansowanych stanach chorobowych warto zastanowić się nad wyborem łóżka umożliwiającego przybranie pozycji drenażowych, które będą wspomagać przepływ krwi w żyłach oraz pomogą udrożnić układ oddechowy.

łóżko ortopedyczneWybierając łóżka ortopedyczne, należy także zwrócić uwagę na wagę oraz wzrost osoby niepełnosprawnej. Większość łóżek dostosowanych jest do potrzeb pacjentów o maksymalnej wadze 135 kg. Dla osoby o większej masie ciała zaleca się korzystanie z łóżek bariatrycznych, dopuszczających bezpieczne obciążenie pacjentów o wadze nawet 200 – 300 kg. Łóżka rehabilitacyjne sterowane elektryczni dostępne są w różnych rozmiarach. Najmniejsze z nich, przeznaczone dla osób dorosłych dopuszczają osoby o wadze nie mniejszej niż 40 kg i wzroście co najmniej 146 cm. Osobom o niskim wzroście polecane są modele z obniżoną regulacją wysokości leża. Dla osób bardzo wysokich, o wzroście powyżej 190 cm można zastosować łóżka o standardowej długości 200 cm z opcją przedłużenia leża o dodatkowe 20 cm. Wybierając łóżko ortopedyczne, należy brać pod uwagę wygodę i komfort pacjenta. Dodatkowe wyposażenie i udogodnienia w postaci elektrycznego sterowania, czy barierek lub wysięgników ułatwiających wstawanie mogą znacząco zwiększyć samodzielność i komfort osoby niepełnosprawnej.

Na wybór łóżka powinien mieć wpływ także stan pacjenta – rodzaj choroby, jego wzrost i masa ciała. Pozwoli to uchronić przed obciążeniem stawów, a także wpłynie na wybór materaca, chroniącego przed powstaniem odleżyn, czy innych problemów zdrowotnych spowodowanych długotrwałym leżeniem.

Kategorie: Zdrowie

0 Komentarzy

Dodaj komentarz