Do substancji uzależniających, które silnie wpływają na procesy ośrodkowego układu nerwowego można zaliczyć narkotyki, których posiadanie, wytwarzanie i spożywanie jest w Polsce nielegalne i grozi kara pozbawienia wolności lub grzywną. Najbardziej uzależniającymi narkotykami syntetycznymi i naturalnymi są: marihuana, kokaina, amfetamina czy heroina. Są to najbardziej popularne substancje zażywane przez narkomanów.

Jak wygląda pobyt w ośrodku uzależnień?

Jeśli chodzi o uzależnienie narkotykowe to istnieją cztery fazy: eksperymentowanie, przyjmowanie okazjonalne, nawyk i uzależnienie, które jest najgorsze i wymaga profesjonalnego leczenia. Jeśli chodzi o leczenie narkomanii bardzo ważne jest, aby osoba biorąca narkotyki zdała sobie sprawę, że jest uzależniona i potrzebuje pomocy. Osoby, które mają w swoim bliskim otoczeniu narkomanów powinny dokładać wszelkich starań aby im pomóc wyjść z uzależnienia. Im wcześniej rozpoczęte jest leczenie, tym lepiej dla osoby chorej. Najważniejszym aspektem w leczeniu jest postawienie prawidłowej diagnozy, dzięki której można dobrać prawidłowe leczenie farmakologiczne i terapię psychiatryczną. Każdy ośrodek uzależnień od narkotyków oferuje pełne programy leczenie, które mogą trwać od 3 do 24 miesięcy, jednak najczęściej wybierane są na okres roku. Programy leczenia muszą być ustawione indywidualnie, aby jak najlepiej pomóc osobom uzależnionym. Sygnałem, który można zauważyć u narkomanów jest występowanie symptomów zespołu abstynencyjnego po odstawieniu substancji uzależniających – jest to moment, w którym konieczne jest podjęcie prawidłowego leczenia.

W terapiach stosuję się model Minnesota, którego celem jest całkowita abstynencja i leczenie dopasowane jest indywidualnie. Ponadto stosuje się terapię substytucyjną, w której wykorzystywana jest farmakologia przypominająca przyjmowane wcześniej substancje odurzające. Jej głównym celem jest złagodzenie objawów i stopniowe zmniejszanie dawek leków do momentu całkowitego wyeliminowania. Wykorzystywana jest także terapia poznawczo-behawioralna, która przede wszystkim polega na pracy z terapeutami, którzy rozpoznają sytuacje kiedy osoba sięga po narkotyk, a w następnej kolejności próbują zwalczać sięganie po niego. Ostatnia stosowaną metodą jest model społeczności terapeutycznych, które stosuje się długoterminowo i osoby uzależnione nie są zamykane w ośrodkach – funkcjonują normalnie pracując i żyjąc ucząc się nie sięgania po narkotyki. Skierowana jest dla osób, które mają silną wolę i chcą wyleczyć się ostatecznie. W tym czasie mogą liczyć na wsparcie terapeutów i psychologów.

Widząc problem uzależnienia w środowisku bliskim, w domu czy wśród znajomych warto sięgać po specjalną pomoc i pozwolić im zdać sobie z niego sprawę, aby mogli zacząć profesjonalne leczenie. Metod leczenia jest kilka i uzależnione jest to indywidualnie. Specjaliści postawia odpowiednią diagnozę, wybiorą techniki leczenia i dołożą wszelkich starań w wyleczeniu narkomanii.

Kategorie: Zdrowie

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder