Mówi się, że zegarek to jedyna forma męskiej biżuterii, dlatego w męskiej stylizacji ten element może odgrywać kluczową rolę. Czasomierz na nadgarstku służy Panom nie tylko do odmierzania czasu i pilnowania, aby nie spóźnić się na ważne biznesowe spotkanie czy randkę.

Ręcznie nakręcany zegarek

 zegarek szwajcarskiZegarek ma swój udział nawet w tworzeniu wizerunku i może wpływać na opinie innych na nasz temat czy potęgować pozytywne pierwsze wrażenie. Ważne jest zatem, aby spośród szerokiej oferty dostępnej na rynku dokonać właściwego wyboru. Różnice widoczne na pierwszy rzut oka to wielkość tarczy, kolor koperty oraz rodzaj paska. Zanim jednak zajmiemy się dopasowaniem ich do konkretnych nadgarstków i okazji, zacznijmy omawianie od serca każdego zegarka, czyli jego mechanizmu. Najbardziej cenione są te pochodzące ze Szwajcarii. Klasyczny zegarek szwajcarski posiada mechanizm nakręcany ręcznie. Obecnie jest to forma dość rzadko spotykana. Zastąpiły ją równie cenione mechanizmy automatyczne, budową przypominające mechanizmy klasyczne, jednak do ich nakręcania wystarczy ruch ręki. W zależności od posiadanej rezerwy chodu różni się czas, jaki pozostał do rozwinięcia sprężyny napędowej zegarka. Na przykład, jeśli zegarek z rezerwą chodu wynoszącą 60 godzin pozostawimy w szufladzie na tydzień, wówczas przy ponownym założeniu będzie on wymagał ustawienia i nakręcenia.

 zegarek szwajcarskiChcąc zapewnić zegarkowi stałą punktualność, powinno się przechowywać je w specjalnych rotomatach, które wprawiają mechanizm w ruch i dbają o to, by zegarek nie stanął. Tego typu zegarki,wyposażone w automatyczny mechanizm są opcją najbardziej kosztowną, a przez to najbardziej luksusową. Za egzemplarz należy zapłacić od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Z kolei najbardziej popularny mechanizm to ten kwarcowy. Znajdziemy go w większości ogólnodostępnych zegarków, których cena jest zdecydowanie niższa, choć można spotkać również modele z tym mechanizmem za kilka tysięcy złotych. Takie zegarki pracują dzięki baterii, którą należy wymieniać. Zaletą takich czasomierzy jest nie tylko niższa cena, ale także największa dokładność. Choć mechanizm zegarka nie jest widoczny i na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie ocenić, jak napędzany jest dany egzemplarz, to jednak zdecydowanie najbardziej cenione są modele z mechanizmem automatycznym.

Są one synonimem luksusu i sukcesu mężczyzny, który nosi taki czasomierz na swoim nadgarstku. Bowiem to nie rzucający się w oczy przepych złotej bransolety jest oznaką elegancji, a właśnie subtelne podkreślenie charakteru i stylu życia.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz