Ośrodki uzależnień bardzo często znajdują się w spokojnych miejscach, blisko natury. Z pewnością daje to pacjentom poczucie spokoju i harmonii. Jednak stworzenie takiej placówki nie jest proste. Przede wszystkim trzeba mieć do tego odpowiednie wykształcenie i zatrudnić ludzi, którzy będą umieć przeprowadzać terapie i mają już w tym doświadczenie.

Budowa ośrodka leczenia uzależnień – przepisy

Budowa i urządzenie takiego miejsca na samym początku jest z pewnością najmniejszym zmartwieniem właściciela. Pierwsze co musi zrobić, to zapoznać się z przepisami, według których trzeba działać. Inaczej nie uda się nic osiągnąć. Jedną z regulacji, która obejmuje placówki pomagające osobom uzależnionym od alkoholu jest konkretna lokalizacja. Zakłady lecznictwa otwartego muszą znajdować się w mieście powyżej dwudziestu pięciu tysięcy mieszkańców lub być oddalone o tyle, by bez problemu dojechać tam publicznym środkiem transportu w nie więcej niż godzinę. Oczywiście sprawdzane są również warunku danego budynku. Musi mieć on zapewnioną kanalizację, ciepłą wodę, a także instalację grzewczą i elektryczną. Higiena takiego miejsca również powinna być nienaganna. W związku z tym często stosuje się specjalne maty na podłogę, czy trwałe farby na ścianę, z których łatwo jest usunąć zanieczyszczenia. Oczywiście w odpowiednim czasie należy wszystko wymienić, szczególnie wtedy, kiedy wygląda na bardzo zużyte. Ilość pomieszczeń również jest ważna. Prowadzone są terapie indywidualne i grupowe, w związku z tym muszą być przede wszystkim odpowiednio urządzone, a także duże, by pomieścić wszystkich pacjentów.

Przepisy regulują również sprawy wykształcenia konkretnych pracowników. Leczenia uzależnień od narkotyków w ośrodku, czy innych substancji nie jest proste. Zatrudnianie kogoś z nieodpowiednimi kompetencji jest niedozwolone. Oczywiście ubiegając się o stworzenie takiego ośrodka niezbędne jest podanie kilku najważniejszych kwestii. Wśród nich znajduje się nazwa zakładu, a także zakres udzielanych świadczeń. Nie można pominąć również siedziby i obszaru działania, a także wyznaczonych celów. Ważna jest również struktura organizacyjna, organy zakładu i oczywiście zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych. W zależności od tego, czy ośrodek jest publiczny, czy prywatny musi być wpisany do konkretnego rejestru. Łączy się to również z uzyskaniem Numeru Identyfikacji Podatkowej, a także REGONu. Co więcej, konto w banku komercyjnym również jest niezbędne.

Założenie ośrodka leczenia uzależnień nie jest prostym zadaniem. Jednak jest bardzo ważne. Wystarczy tylko przygotować się do wypełnienia wszystkich ustaleń, które regulują przepisy i wszystko powinno działać prawidłowo. Jeśli nie jest się pewnym co zrobić, najlepiej zwrócić się o pomoc do doświadczonej osoby, lub udać się do fachowca.

Kategorie: Zdrowie

0 Komentarzy

Dodaj komentarz