Osoby uzależnione z pomocą najbliższych często szukają dobrego ośrodka leczenia uzależnień. Jednak zazwyczaj takie placówki kojarzą się z zamkniętym, obskurnym miejscem, w którym panują twarde zasady, do których trzeba się dostosować, by być przyjętym. Wszystkie skojarzenia dobrze odłożyć na bok i przede wszystkim zapoznać się z ośrodkami, które oferują jak najlepsze usługi.

Prawidłowe leczenie uzależnień

Na samym początku warto wypisać sobie swoje własne wymagania. Wtedy wszystko stanie się łatwiejsze. Przede wszystkim ośrodek leczenia uzależnień od narkotyków, alkoholu, czy seksu powinien kierować się dobrem pacjenta. Musi go rozumieć i dostosować się do jego potrzeb. Terapia dostosowana bezpośrednio do konkretnej osoby z pewnością da pozytywne skutki. Oczywiście ważne są zasady i ramowy plan, który pomaga, chociażby w ułożeniu sobie dnia. Jednak nie powinien on aż tak bardzo ograniczać pacjenta. Co więcej, należy się przygotować, że w niektórych ośrodkach terapia będzie wielopłaszczyznowa. Zazwyczaj jest to połączenie spotkań w niewielkich grupach, gdzie można poznać inne osoby, a nawet się zaprzyjaźnić. Nie wyklucza to oczywiście sesji indywidualnych i dodatkowych aktywności, na które może składać się na przykład uprawianie sportu. Niektóre ośrodki prowadzą również zajęcia oddechowe, czy medytacje, a także oferują wycieczki górskie, czy odpoczynek na plaży w zależności od tego, gdzie się znajdują.

Korzystanie z otoczenia jest bardzo ważne. Kontakt z naturą, czy ze zwierzętami może pozytywnie wpłynąć na niejedną osobę. Przy wszystkich zajęciach i terapiach nie mogą zapominać również o zdystansowaniu się od codziennych problemów, które pozostały w domu. Ośrodek leczenia uzależnień powinien dawać poczucie spokoju, harmonii i bezpieczeństwa, tak, by móc skupić się tylko na sobie. Z czasem z pewnością na niektóre problemy spojrzy się z boku i znajdzie się sposób na ich rozwiązanie. Jednak będąc w takim miejscu, należy zostawić je i pomóc przede wszystkim sobie. Ponadto ważny jest również sam budynek, w którym przebywają pacjenci. Zazwyczaj właściciele starają się, by atmosfera była domowa i przyjazna. Często da się wyczuć rodzinny klimat, który wytwarza się podczas wspólnych zajęć, czy też posiłków. Ważne jest, by nikt nie czuł się oceniany, zawstydzony, czy skrępowany.

Ośrodki leczenia uzależnień dostosowują się do wymagań pacjentów. Dzięki temu zapewniają im odpowiednie warunki i przede wszystkim pomagają w walce w problemem. Przed wybraniem danej placówki, należy sprawdzić jej ofertę i w ten sposób będzie się pewnym, czy spędzenie tam czasu będzie przede wszystkim przyjemne, a nie cały czas stresujące.

Kategorie: Zdrowie

0 Komentarzy

Dodaj komentarz