Pierwsze kapelusze pojawiły się już w starożytnej Grecji oraz Rzymie, jednak początkowo zarezerwowane one były jedynie dla mężczyzn. Typowo żeńskie kapelusze zaczęto nosić dopiero w gotyku, strojne nakrycia głowy początkowo zarezerwowane były jednak jedynie dla klas wyższych.

Kapelusz bywa ozdobą

kapelusze wizytowePierwsze damskie kapelusze sygnalizowały więc, że ich właścicielka jest dobrze urodzona i posiada wysoką pozycję w społeczeństwie. Aktualnie kapelusze damskie, które swym wyglądem nawiązują głównie do modnego dziś stylu retro, ponownie cieszą się dużą popularnością wśród kobiet w różnym wieku. Jakie modele kapeluszy wyróżniamy i jakie funkcje pełni to charakterystyczne nakrycie głowy? Kapelusze pierwotnie świadczyły więc o randze ich właściciela – atłasowe cylindry oraz stylowe toczki zarezerwowane były więc głównie dla prawdziwych dam, które mogły pochwalić się szlachetnym urodzeniem. Idealnym przykładem owego zjawiska jest brytyjska rodzina królewska, w której po dziś dzień funkcjonuje swoisty kult damskich, eleganckich kapeluszy – przedstawicielki rodziny królewskiej zakładają strojne kapelusze na ważne uroczystości odbywające się w Wielkiej Brytanii. Elegancki kapelusz wizytowy nie pełni jednak jedynie funkcji swoistej ozdoby. Kapelusze chronią nas również przed zimnem, słońcem, wiatrem oraz deszczem, ich funkcje uzależnione są bezpośrednio od ich kształtu oraz materiałów, z których zostały one wykonane.

kapelusze wizytoweSłomkowy, lekki kapelusz z szerokim rondem idealnie sprawdzi się więc na plaży, natomiast gruby, filcowy kapelusz skutecznie ochroni naszą głowę przed zimnem. Kapelusze damskie tworzone są z różnych materiałów, do tych popularniejszych zaliczamy m.in. wcześniej wspomniany filc, skórę, słomę oraz wełnę. Niektóre modele wykańczane są bardzo drogimi tkaninami (m.in. atłasem czy jedwabiem). Współcześnie do łask ponownie powracają damskie kapelusze w stylu retro, które charakteryzują się stonowaną kolorystyką, fikuśnymi kształtami oraz stosunkowo wąskimi rondem. Popularne są ponadto damskie kaszkiety z daszkiem, które wykonane są najczęściej z ciepłej wełny, płaskie, słomiane panamy z charakterystyczną, czarną wstążką oraz modele Fedora, które w przeszłości zarezerwowane były wyłącznie dla mężczyzn. Na samym końcu warto również wspomnieć o tym, że niektóre nakrycia głowy kojarzone są ściśle z danymi kulturami.

Idealnym przykładem są m.in. kapelusze kowbojskie popularne w Ameryce, czy lekkie, stożkowe, bambusowe kapelusze azjatyckie, które powstały z myślą o rolnikach, którzy trudzili się uprawą ryżu. W krajach muzułmańskich popularnym nakryciem głowy jest natomiast tzw. fez, który charakteryzuje się owalnym kształtem.


Dodaj komentarz