Piękne, zdrowe i białe zęby są marzeniem wielu osób. Warto wiedzieć, że każdy może być bliżej tego ideału, jeśli zadba o… dietę! Spożywane jedzenie ma ogromny wpływ na wygląd oraz stan uzębienia. Oczywiście, regularna higiena jamy ustnej oraz wizyty u stomatologa są nieodzowne, ale niemniej ważne jest zjadany codziennie pokarm. Jeśli chcesz wiedzieć, na czym polega dieta na zdrowe zęby, koniecznie przeczytaj ten wpis. Zapraszamy!

Co jeść, aby mieć piękne zęby?

Dieta poprawiająca wygląd oraz stan zębów nie jest skomplikowana. Co więcej, jej przestrzeganie wpłynie korzystanie także na Twoją figurę oraz samopoczucie. Poniżej znajdziesz listę produktów, które należy jadać, aby cieszyć się zdrowym i białym uśmiechem.

marchewka czyści zębyŚwieże, twarde, surowe warzywa są Twoimi sprzymierzeńcami w staraniach o piękne zęby. Marchewka, kalarepa i rzodkiewka świetnie oczyszczają jamę ustną oraz masują dziąsła. Możesz codziennie zabrać do pracy mały pojemnik z innym warzywem i pogryzać jego kawałki w ramach przekąski. To dużo zdrowsza opcja, niż podjadanie ciasteczek albo czekolady. Taka dieta poprawi nie tylko wygląd Twojego uśmiechu, ale pozwoli również pozbyć się nadprogramowych kilogramów.

wybielające właściwości truskawekTruskawki słyną z właściwości rozjaśniających. W sezonie możesz spożywać świeże owoce, a poza nim – mrożone. Nie bój się truskawek z zamrażalnika! Owoce są zbierane wtedy, gdy są najlepsze, a proces mrożenia nie odbiera im ani smaku, ani wartości odżywczych. Jeśli chcesz, sama mróź truskawki. To proste i pozwoli Ci mieć pod ręką te wybielające zęby owoce. Wystarczy regularnie jadać nieduże porcje truskawek, aby zauważyć efekt rozjaśnienia szkliwa. Pamiętaj jednak, by po spożyciu owoców odczekać 45 minut i umyć zęby. Dzięki temu  będą bielsze, ale nie uszkodzą ich kwasy, zawarte w truskawkach.

przetwory mleczne Przetwory mleczne poprawiają twardość zębów. Aby dostarczyć organizmowi wartościowy budulec, jakim jest wapń, spożywaj naturalne produkty mleczne. Dzięki nim Twoje zęby będą odporne na złamania i ukruszenia, a ponadto lepiej obronią się przed próchnicą. Aby zadbać o uśmiechaj, jadaj bogate w wapń jogurty naturalne (bez cukru!), pij maślankę oraz spożywaj sery żółte i twarogowe. Unikaj za to jogurtów owocowych, kaszek na mleku oraz deserów ryżowych – zawierają mnóstwo cukru, który sprzyja próchnicy.

kwasy omegaTłuste ryby sprzyjają mineralizacji uzębienia. Jadanie tłustych ryb ma zbawienny wpływ na poziom witaminy D w organizmie. To ona pomaga w prawidłowym wchłanianiu wapnia, zatem jest niezbędna w procesie budowania zdrowych zębów oraz kości. Jeśli masz wątpliwości, czy jadasz dostatecznie wiele ryb, przebadaj się. Wielu mieszkańców Polski ma niedobór witaminy D, który należy uzupełniać dietą, a czasem także suplementami.

Kilka słów w cukrze i soli

cukier szkodzi na zębyWęglowodany są niezbędne w diecie, ale jest różnica między zjedzeniem batonika (niezdrowy cukier prosty) a kanapki z pełnoziarnistego chleba (zdrowe węglowodany złożone). Aby cieszyć się zdrowymi i mocnymi zębami, jak najrzadziej jedz słodycze, które są znakomitą pożywką dla bakterii, powodujących próchnicę oraz choroby dziąseł. Uważaj też na dosładzane produkty. Wiele artykułów w sklepach na pierwszy rzut okna nie zawiera cukru, ale w procesie produkcji dodano go, aby przypadł do smaku konsumentom.

Podczas zakupów uważaj na: słodzone jogurty, dosładzane przeciery i soki, wędliny oraz ketchup. Każdy z tych produktów zawiera masę cukru, którego nie potrzebujesz i który źle wpływa na stan uzębienia. Wyrób w sobie nawyk czytania etykiet w sklepie i kupowania produktów bez dodatku cukru czy substancji słodzących.

chipsy szkodzą na zębyPoza słodyczami, unikaj także słonych przekąsek w rodzaju paluszków czy chipsów. Ich struktura sprawia, że oblepiają zęby, co sprzyja rozwojowi próchnicy i chorób jamy ustnej.

Poza tym nadmiar soli szkodzi, zatem nie dostarczaj jej do organizmu więcej niż potrzeba.

 

Podsumowanie

Dbanie o uśmiech nie jest skomplikowane. Wystarczy mądrze komponować swoje posiłki, systematycznie odwiedzać dentystę oraz dbać o czystość jamy ustnej. Piękne zęby są w zasięgu każdego!

Kategorie: Ciekawostki

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder