W wieku dziecięcym kojarzymy czosnek tylko i wyłącznie z historiami o wampirach: każda szanująca się zmora unika jakiejkolwiek styczności z tym warzywem, co było pomocne zwłaszcza w ciemne noce. Jednak z wiekiem nabieramy również przeświadczenia, że czosnek napawa strachem również inne straszydła: bakterie. Jak on to robi?

Czy my się już znamy?

Czosnek ma niewiarygodnie długą historię. Zwiedził również więcej miejsc, niż niejeden podróżnik, np. miałeś okazję przebywać w starożytnym Egipcie? Nie? A czosnek był. Zdobywał także różne opinie. Po jednej stronie barykady stali ci, którzy uważali go za atrybut demonów, czarownic i innych sił nieczystych: ulubioną przystawkę, a nawet broń ostateczną przeciwko ludzkości. W opozycji do nich stawały osoby twierdzące, że ich racje są błędne, wręcz absurdalne i nie ma nic lepszego na udręki cielesne jak czosnek. Tym sposobem to małe warzywko o kontrowersyjnym zapaszku rozpętało wielką, wieloletnią wojnę. Po milionach obserwacji, setkach godzin poświęconych na studiowanie i badania właściwości czosnku wielu naukowców może stwierdzić, że… wie sporo, ale czosnek nadal „pragnie” pozostać superbohaterem owianym tajemnicą.

Jedyne co możemy stwierdzić to to, że czosnek nie ma sobie równych. Od wieków znany jest jako wspaniałe lekarstwo oraz „wzmacniacz” sił witalnych. Nikt nie miał pojęcia dlaczego tak działa. Był po prostu „darem niebios” i koniec (tudzież urokiem z piekła rodem)- grunt, że przynosił oczekiwany efekt. Dzisiaj wiemy już, dlaczego czosnek jako lekarstwo sprawdza się tak doskonale. W czosnku znajdziemy między innymi witaminy z grupy B (B1, B2, B3), C, prowitaminę A, błonnik, żelazo, cynk, jod, potas, wapń, sód, magnez, chrom, kobalt, selen, uran i nikiel. Rzeczywiście brzmi kosmicznie. Jednak coraz mniej osób to zraża, przez co powstają coraz to nowsze preparaty z czosnkiem. Jest w czym wybierać.

Czosnek w akcji!

Ogólnie panuje pojęcie, które mówi, że czosnek dobry na wszystko. I w sumie to prawda. Od dawna nie znalazła się osoba, która zgłaszała by reklamację na sposób działania czosnku (wyjątkiem są alergicy). Czosnek zawsze spieszy z pomocą. Ima się nawet najcięższych zadań. Masz problem z infekcją, grypą i katarem? Prosta sprawa: nasz czosnek, wyposażony w związki siarki i olejki eteryczne skutecznie zwalcza wirusy. W duecie z ciepłym mlekiem jest w stanie pokonać najbardziej zajadły kaszel i upartą gorączkę. Cuda zdziała również rozgrzewająca nalewka z czosnku na przeziębienie, w przypadku której nic nie stoi na przeszkodzie, aby spożywać ją w towarzystwie.

Amatorzy czosnku twierdzą również, że ich „serduszko puka w rytmie czosnku”. Dosłownie. Nasze warzywko działa przeciwzakrzepowo i rozkurcza naczynia krwionośne. Natychmiastowo spada nam ciśnienie krwi. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia zawału, miażdżycy i ułatwia przepływ krwi.

Czosnek to także niezłe ziółko! Jest urodzonym afrodyzjakiem. Zakochać się w nim mogą również wielodaniowi wielbiciele: czosnek wspiera układ trawienny i eliminuje wzdęcia, dzięki czemu je się lepiej. Jednak uważajmy: na pierwszej randce nie uchodzi. Skoro przy żołądku jesteśmy: jeżeli jakimś sposobem przytrafią się pasożyty pamiętajmy, że czosnek również da radę. Tasiemiec, owsik, gronkowiec czy paciorkowiec- na wyciąg z czosnku nie ma mocnych. Niedawno udowodniono nawet, że „dobre układy” z czosnkiem sprawiają, że o wiele bardziej unikają nas bakterie Helicobacter pylori, odpowiedzialne za raka żołądka, okrężnicy czy jelita grubego.

Czosnek jest niezastąpionym lekarstwem. Jednak dzięki zawartym w sobie naturalnym przeciwutleniaczom może stać się kosmetykiem idealnym. Czosnek działa przeciwstarzeniowo, poprawia ukrwienie skóry (wskazane przy cerze naczynkowej), a także dostarcza wielu witamin. Dzięki swoim właściwościom niebywale zyskuje w oczach kobiet. Co by było, gdyby był superbohaterem z krwi i kości?


Dodaj komentarz