Na zdrowiu zależy wszystkim. Wspieramy je na różne sposoby. Jednym z nich, łączącym w sobie cechy praktyczne oraz przyjemność jest oczywiście jedzenie. Wielu udowadnia, że ma ono znaczący wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jednak niektórzy twierdzą, że zdrowy tryb życia oznacza rezygnację ze wszystkiego co słodkie. Pocieszamy ich: nie musi tak być. 

W zasięgu słodyczy 

Kiedy nasz bogaty w błonnik, białko i żelazo obiad jest już zjedzony, wymarzoną chwilą na relaks jest zaszycie się w odmętach ciepłego koca z książką i wiecznie „nie wymruczanym” kotem. Jednak z kontemplacji nad ulubioną literaturą często wyrywa nas niezaspokojona tęsknota. Marzenie o czymś, co zdawać by się mogło, jest poza naszym zasięgiem: ten rozpływający się, słodki smak w naszych ustach. Nagle uświadamiamy sobie, że miłość do cukru zabija, a my, dla naszego dobra nie powinniśmy ulec pokusie. W żalu i z podkulonym ogonem, pochlipujemy ukryci za polarową barierą. Jednak w takich chwilach możemy liczyć na pomoc bohaterów zdrowego żywienia: Super Dietetyków- walczących o pyszne i zdrowe kalorie!

Mają oni do zaproponowania wiele cudowności, spośród których każdy może znaleźć coś dla siebie. Takim przykładem może być bez-cukrowe ciasto bananowe, czy wilgotne, sezamowe z dodatkiem daktyli. Zdrowe słodycze często nie wymagają od nas zbytniego poświęcenia czasu, czy też umiejętności.

Wielokrotnie można przygotować je bez pieczenia, np. krem malinowy z dodatkiem m.in. komosy ryżowej, świeżych daktyli i wiórków kokosowych. Produkując nasze dietetyczne słodycze, możemy się pokusić o bezglutenowe ciasteczka: na bazie amarantusa, wiórek kokosowych, banana, mleka kokosowego i rodzynek. Nasze zaangażowanie w tworzenie domowych słodkości spada do minimum, więc nie mamy wymówki, że coś jest trudne, czy też czasochłonne. Jeśli których z interesujących przepisów wymaga użycia cukru, zastąp go odrobiną miodu, lub ksylitolu. 

Każdy niejadek, zje obiadek 

Do diety małego niejadka często próbujemy przemycić coś zdrowego: warzywa, owoce itp. Na wszelkie możliwe sposoby i z różnym skutkiem. Dzieci zazwyczaj traktują zaserwowane im menu, jako złośliwość ze strony dorosłych. Warunkiem, jaki często stawiają przed przystąpieniem do posiłku jest konieczność otrzymania deseru. Taka nagroda „za dobre sprawowanie”. Uważamy to za kompromis, jednak na dłuższą metę, takie wyjście nie jest wcale taak dobre, jak mogłoby się wydawać.

warzywa są zdroweNasze pociechy co prawda zjadają przygotowaną przez nas porcję witamin, jednak i tak „faszerują” się pustymi kaloriami zażądanych słodkości. Mija się to z naszym celem. Chcemy dla naszego dziecka jak najlepiej. Może warto więc pójść o krok dalej, i oszukać nieco system negocjacyjny rodzic-dziecko?

Niech karta przetargowa naszej latorośli będzie sprzyjająca również dla nas. Z pomocą przyjdą nam przepisy na zdrowe słodycze dla dzieci, z których to oczywiście przyjemność może czerpać cała rodzina. Są to wykonane z naturalnych składników słodycze bez cukru (lub z małą jego zawartością), które jesteśmy w stanie wykonać w zaciszu własnej kuchni.

Przygotować je możemy na naszych warunkach: sami monitorujemy skład, mamy pewność, że nie znajdą się w posiłku żadne niepożądane alergeny itp. Ekologiczne słodycze dla dzieci mogą zawierać zarówno owoce, jak i warzywa. Odpowiedni sposób podania, z miejsca postawi nas na wygranej pozycji. Chwila stylizacji, a efekt: jakie dziecko nie chciałoby spróbować „kulek mocy” ulubionego bohatera komiksu lub kreskówki? Postać smakołyków jest dowolna ww. kulki można wykonać na bazie fasoli adzuki, daktyli, mleka ryżowego i wiórek kokosowych. Fasolę można zastąpić słodkim batatem. 

Podsumowanie

Jeżeli nasz potomek upiera się przy „sklepowych” słodyczach, oczywiście możesz być w stanie je dostarczyć. Również bez pieczenia (w większości przypadków) i samodzielnie możesz wykonać odpowiedniki słynnych batoników czy ciastek. Masz do swojej dyspozycji zaufane składniki, a efekt końcowy jest taki, że posiadasz więcej produktu, za podobną cenę. Jest to niezwykły sposób na zdrowe cukierki, które pokocha nie tylko dziecko.


Dodaj komentarz